Sprowadzenie maszyny z Chin – jak to zorganizować? Historia klienta.

24.05.2023
Sprowadzenie maszyny z Chin - jak to zorganizować? Historia klienta. Opis procesu sprowadzenia maszyny z Chin oprzemy o historię zlecenia od naszego klienta, w formule dofinansowania. Poniższa historia jest dowodem na to, że nie należy bać się importu z Chin drogiej, złożonej technologicznie linii produkcyjnej, jeśli ma się na miejscu zaufanego partnera, takiego jak Fullbax. Chcesz dowiedzieć się więcej, jak wygląda sprowadzanie maszyny z Chin? Zapraszamy do lektury!

Złożona linia produkcyjna z Chin- historia naszego klienta

W połowie ubiegłego roku otrzymaliśmy prośbę o pomoc w imporcie. Choć sam przedmiot zlecenia oraz dane naszego klienta pozostaną anonimowe ze względu na umowę NDA, to możemy zdradzić, że projekt na sprowadzanie maszyny z Chin był bardzo ciekawy i innowacyjny.
Wartość przedsięwzięcia opiewała w sumie na kilka milionów złotych. Projekt był realizowany i częściowo finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostała cześć miała być finansowana w ramach umowy leasingu, a wiadomo, że gdy w grę wchodzą instytucje unijne i finansowe, dokumentacja musi być na „piątkę”!
Tym samym dajemy wyraz temu, że jeśli masz pomysł na import maszyn z Chin czy linii produkcyjnej w formule leasingu – mamy w tym doświadczenie.
Ale zacznijmy od początku.

Jak zorganizować sprowadzenie maszyny z Chin?

Nasz klient sam wyszukał dostawcę i prowadził z nim wstępne rozmowy. Jednak w pewnym momencie natrafił na problemy, które wynikały z różnic kulturowych, odmiennych mentalności i chyba najważniejsze: poczucia braku zrozumienia. I wtedy klient zdecydował się zadzwonić do nas.
Wsłuchaliśmy się w projekt, żeby uchwycić istotę przedmiotu importu i wszelkie niuanse. Połączyliśmy nasze perspektywy i to właśnie okazało się przepisem na dobrą współpracę oraz finalne sprowadzenie maszyny z Chin!

Sprowadzenie maszyny z Chin a ustalenia z dostawcą?

Bazując na dokumentacji technicznej i fakturze, pracownicy z oddziału w Chinach:
 • zweryfikowali przedmiot importu,
 • sprawdzili wiarygodność i aktualność certyfikatów,
 • ustalili nowe warunki Incoterms,
 • przygotowali aktualizacje faktur.

Jak przebiega sprowadzenie maszyny z Chin? Niekiedy zgłaszają się do nas klienci, którzy etap rozmów z dostawcą mają już za sobą i zależy im tylko na kontynuacji prowadzenia importu. O ile nie ingerujemy mocno w kwestie ustaleń technicznych, to przekonaliśmy się już nie raz, że warto uporządkować ustalenia i dokumentację z dostawcą. W przypadku złożonych, technicznych projektów zazwyczaj inżynierowie obu stron (klienta i dostawcy) uzgadniają ze sobą szczegóły. My za to najlepiej znamy się na imporcie maszyn z Chin oraz dbamy o to, żeby całość procesu przebiegała sprawnie.

Weryfikacja kontrahenta a sprowadzenie maszyn z Chin

Aby minimalizować potencjalne ryzyka, zawsze dokonujemy podstawowego sprawdzenia  kontrahenta chińskiego. Kryteria, które bierzemy pod uwagę to:
 • status firmy w księgach chińskich (odpowiednik polskiego KRS),
 • rok założenia firmy,
 • ilość osób zatrudnionych w oparciu o ubezpieczenie,
 • ewentualne sprawy sądowe.
To pierwszy krok do potwierdzenia statusu i wiarygodności chińskich podmiotów gospodarczych. Unikamy w ten sposób nowo powstałych firm, firm jednoosobowych czy pośredników, a tym samym problemów (jeśli byliśmy przekonani, że nasze zlecenie prowadzi duża fabryka).
W zależności od indywidualnych czynników, możemy dokonać jeszcze poszerzonego sprawdzenia, które pozwala uchwycić pełen obraz firmy (pozycję rynkową, sytuację finansową, historię zmian, historię sporów itp.), tak aby sprowadzanie maszyn z Chin zakończyć sprawnie i z sukcesem.

banner cta

Audyt fabryki przed sprowadzeniem maszyny z Chin

W przypadku naszego klienta, ze względu na wartość przedmiotu importu wykonaliśmy dodatkowy krok, czyli audyt fabryki przed podjęciem finalnej współpracy. Nasz pracownik przeprowadził inspekcję bezpośrednio w firmie. To kropka nad „i” do weryfikacji kontrahenta. Na miejscu sprawdził całość parku maszynowego, zasoby firmy, wydajność itp. Do dokumentacji dołączył mnóstwo zdjęć oraz wideo i sporządził raport, który został przygotowany na potrzeby naszego klienta, a także instytucji finansowych.
Sprowadzenie maszyny z Chin może trwać różnie. W tym przypadku wszelkie rozmowy i ustalenia trwały niespełna trzy miesiące. W tym czasie przeprowadziliśmy wiele rozmów również z instytucjami finansowymi. Naszym głównym celem było uwiarygodnienie wszystkich podmiotów biorących udział w tej operacji.

Profesjonalna umowa i produkcja maszyny w Chinach

Zwieńczeniem naszej pracy była podpisana pomiędzy stronami umowa przedwstępna. Przygotowaliśmy profesjonalny kontrakt w języku chińskim i angielskim, zawierający wszelkie niezbędne szczegóły. Zostali wyznaczeni główni technolodzy obu stron, upoważnieni do prowadzenia rozmów w zakresie specyfikacji technicznej poszczególnych elementów. Kiedy pierwszy przelew o wartości 30% linii produkcyjnej został wykonany, już dwa dni później rozpoczęto produkcję. Sam proces produkcji przebiegł bez większych problemów.

Quality Control po produkcji maszyny w Chinach

Obligatoryjnie przeprowadzamy na miejscu w fabryce sprawdzenie jakościowe i ilościowe po produkcji. Wyjątkiem są mniejsze zlecenia, kiedy wystarczają materiały z fabryki. W tym przypadku oczywiście dokonaliśmy odpowiedniej kontroli, zgodnej z wytycznymi. Wieńczący raport z bogatą dokumentacją w postaci zdjęć i wideo przedstawiliśmy naszemu zleceniodawcy. Po akceptacji odbioru, została dokonana płatność i załadunek całej linii do pięciu kontenerów.
Dzięki tak ułożonemu procesowi, nasi klienci są spokojni, sprowadzanie maszyny z Chin przebiegnie sprawnie i finalnie w Polsce otrzymają gotowy, zamówiony w Państwie Środka towar. Nie ma żadnych niespodzianek, ponieważ całość sprawdzamy na miejscu – w Chinach.

Sprowadzenie maszyny z Chin – co dalej?

Obecnie towar jest po odprawie celnej, dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Jesteśmy na etapie dostawy zamówienia pod drzwi. Klient organizuje procedurę przylotu do Polski pracowników chińskich, którzy pomogą mu ustawić całą linię produkcyjną w jego zakładzie.

Co warto zapamiętać w kontekście sprowadzenia maszyn z Chin?

 1. Importujemy nie tylko małe maszyny, ale również drogie, złożone technologicznie linie produkcyjne.
 2. Odpowiednio weryfikujemy wiarygodność chińskich kontrahentów- powierzasz zlecenie sprawdzonej firmie.
 3. Doskonale zarządzamy całością dokumentacji oraz zabezpieczamy transakcję profesjonalną umową.
 4. Realizujemy import z Chin krok po kroku również w formule leasingu/dofinansowania.
 5. Przeprowadzamy kontrolę po produkcji.
 6. Jeśli to potrzebne, dodatkowo kontrolujemy załadunek.

Jak potoczyło się dalej to zlecenie? O tym opowiemy za jakiś czas. A jeśli już teraz potrzebujesz zaufanego partnera do importu z Chin, zapraszamy do kontaktu. autor: Łukasz Jackiewicz — Zobacz również: import maszyn budowlanych z Chin.